Mediacja to spotkanie dwóch lub więcej stron w celu znalezienia rozwiązania ich sporów i zawarcia ugody przy udziale i pomocy bezstronnej osoby – mediatora. Mediacja może być prowadzona, aby uniknąć sporu sądowego (tzw. mediacja pozasądowa / umowna), a także w toku postępowania sądowego z inicjatywy sądu lub stron. W każdym przypadku mediacja jest dobrowolna, obie strony sporu muszą wyrazić zgodę na rozpoczęcie mediacji i mogą zrezygnować z mediacji na każdy etapie jej trwania.

Postępowanie mediacyjne prowadzi bezstronny mediator. Ważne, żebyś wiedział, że postępowanie mediacyjne jest niejawne dla osób postronnych, a sam mediator ma obowiązek zachować w tajemnicy to, czego dowiedział się prowadząc mediację. Mediacja kończy się zawarciem ugody lub brakiem dojścia do porozumienia. Istotnym jest również to, że gdy mediacja się nie powiedzie, nie można przed sądem powoływać się na ustępstwa lub propozycje ugodowe poczynione przez strony w trakcie.

Co do zasady powinny się one odbywać w miejscu neutralnym dla obu stron – najczęściej w biurze mediatora. Obecnie zyskują na popularności mediacje zdalne prowadzone przez telefon, mail czy programy typu Microsoft Teams.

Dzień, tydzień, miesiąc czy nawet rok. W zasadzie tak długo, jak strony i mediator widzą sens dalszego prowadzenia rozmów i godzą się na przedłużanie mediacji. Zazwyczaj nie przekracza ona jednak trzech miesięcy, ale zdarzają się zdecydowanie krótsze i zdecydowanie dłuższe mediacje zakończone porozumieniem.

Nie, strony mogą same zainicjować/zawnioskować o mediacje, zarówno w postępowaniu sądowym, jak i poza nim. W postępowaniu sądowym strona może złożyć do sądu wniosek o skierowanie sprawy do mediacji. Jeśli natomiast sprawa nie toczy się w sądzie, to należy złożyć wniosek o wszczęcie mediacji do mediatora.

Wręcz przeciwnie, świadczy to o zrozumieniu i świadomości potencjalnych kosztów: czasu, emocji i pieniędzy, które trzeba wydatkować aby uzyskać ostateczne rozstrzygnięcie w sądzie powszechnym lub administracyjnym. To zaś świadczy o sile, racjonalnym podejściu do rozwiązywania sporów i braniu swoich spraw we własne ręce, a nie pozostawiania ich do decyzji obcej osoby trzeciej np.: sędziego.

W znakomitej większości spraw warto spróbować mediacji. W razie wątpliwości czy Państwa sprawa „nadaje się” do mediacji prosimy o kontakt przez formularz zgłoszeniowy w zakładce ,,Czy do mediacji?”.

Mediacja jest objęta zasadą poufności, zgodnie z którą powoływanie się na stanowiska, propozycje i fakt zaistniałe w postępowaniu mediacyjnym jest bezskuteczne w ewentualnym postępowaniu sądowym.

Jeżeli strony tak postanowiły w ugodzie, którą podpisały, to tak. Strony zwykle decydują w ugodzie, że porozumienie kończy całościowo konkretną sprawę i wyczerpuje roszczenia stron w tym temacie.

Nie jest to konieczne. Jeśli strony się zgodzą, to mediacja może być prowadzona w taki sposób, by strony nie spotykały się bezpośrednio ze sobą. W takich przypadkach mediator może na przykład spotykać się z każdą stroną osobno i przedstawiać na przemian przekazane mu przez strony stanowiska.

Obie strony, które zdecydowały się rozwiązać swój spór polubownie. Wygrywają zazwyczaj sporo czasu, „zdrowia” i pieniędzy, które straciliby trwając w sporze, a dochodząc do porozumienia mogą przeznaczyć je na bardziej przyjemne i konstruktywne działania – wedle własnego uznania.

  • rozwiązanie wypracowują te osoby, które najwięcej wiedzą o sporze i o tym, co jest dla nich najlepsze, czyli sami zainteresowani – strony konfliktu,
  • można pracować nad rozwiązaniem nie kontaktując się bezpośrednio z drugą stroną konfliktu,
  • może skrócić czas potrzebny na rozwiązanie sporu,
  • jest poufne,
  • nie ma tak sztywnych zasad jak postępowanie sądowe czy administracyjne,
  • jest tańsze,
  • podczas postępowania sądowego nie ma się wpływu na:
    • rozstrzygnięcie
    • czas trwania procesu jest nieznany
    • całkowity koszt zakończenia sporu

Fundacja Ubi Concordia