Korzyści z mediacji

Co do zasady czas trwania postępowań sądowych liczy się w latach dla każdej z instancji. Czas trwania mediacji liczy się natomiast najczęściej w tygodniach. Czasami dniach, a czasami w miesiącach, jednakże tylko wtedy gdy strony i mediator zgadzają się na przedłużanie mediacji widząc tego sens i szansę na zakończenie sporu ugodą.

W postępowaniu sądowym wyłącznie sąd decyduje o sposobie rozstrzygnięcia sporów biorąc jedynie pod uwagę argumentację, dowody i zeznania świadków oraz stron. Rozwiązanie sporu wypracowane w mediacji, aby było wiążące musi być w pełni zaakceptowane (podpisane) przez strony uznające wzajemnie swoje prawa i obowiązki spisane w ugodzie. Poza „trzymanie swoich spraw w swoich rękach” rozwiązanie konfliktu w mediacji daje też graniczącą z pewnością gwarancję realizacji obowiązków, które przyjęły na siebie strony – czego nie można zazwyczaj powiedzieć o egzekucji zobowiązań powstałych w skutek orzeczenia sądu.
Konflikty, trwanie w nich i zakańczanie ich generuje koszty. W zależności od natury sporu proporcje traconych na niego zasobów – materialnych, emocjonalnych czy czasowych – są różne. W mediacji strony mają szansę z pomocą mediatora zakończyć spór szybciej i w sposób, który akceptują. Pozwala to uniknąć im uwikłanie się w nowe spory związane z brakiem zadowolenia z rozstrzygnięcia lub brakiem możliwości wyegzekwowania swych praw przyznanych rozstrzygnięciem.
  1. Pragmatyczne i konstruktywne rozwiązywania sporów – zaoszczędzony czas to nie tylko zaoszczędzony pieniądz. To przede wszystkim wolność wykorzystania go produktywnie na działania wedle własnego uznania.
  2. Możliwość wyjaśnienia drugiej Stronie swojego punktu widzenia i konstruktywnego przedstawiania swoich interesów oraz zrozumienia jej punktu widzenia i interesów.
  3. Potencjalny brak konieczności udziału w stresującym i kosztownym postępowaniu sądowym.
  4. Poufność mediacji pozwala na „wyjście z twarzą” z sytuacji w których okazało się, że nie ma się w pełni racji w sporze.
  5. Nawet w przypadku braku porozumienia udział w mediacji daje możliwość skorzystania z obniżenia opłaty od pozwu w sądzie powszechnym.

Niektóre z potencjalnych korzyści systemowego wykorzystania mediacji i innych metod polubownego rozwiązywania sporów w organizacji:

  1. Korzystając z mediacji jako domyślnej formy rozwiązywania sporów w relacjach wewnętrznych i zewnętrznych jak w soczewce widać funkcjonowanie organizacji,poszczególnych jej departamentów, jednostek czy oddziałów w kraju i za granicą – wyrywkowy audyt wewnętrzny.
  2. Właściwe usytuowanie w strukturze organizacji jednostki zajmującej się obsługą mediacji, raportującej do organów zarządzających i/lub organów nadzorujących pozwoli na zdiagnozowanie problemów we wczesnym stadium.
  3. Poufność pozwala na „wyjście z twarzą” z trudnych sytuacji, umożliwia zadbanie o wizerunek organizacji oraz sprawne i dyskretne zarządzanie sytuacjami kryzysowymi.
  4. Szansa na efektywną i konstruktywną komunikację wewnętrzną oraz zewnętrzną w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych z interesariuszami, współpracownikami, kontrahentami, konsumentami czy po prostu obywatelami.
  5. Ekonomika – zdecydowana oszczędność czasu i pieniędzy oraz możliwość uniknięcia bezproduktywnego i kosztownego angażowania w spory merytorycznych jednostek organizacji, różnice w szczególności widoczne w zestawieniu z postępowaniem sądowym.
  6. Możliwość wypracowania skutecznych procedur i wprowadzenia zmian w organizacji bądź poszczególnych jej jednostkach, w których sytuacje konfliktowe się zdarzają lub powtarzają.
  7. Kształtowanie wizerunku organizacji jako zarządzanej zgodnie zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) – koncepcji, w której przedsiębiorstwo w budowaniu swojej strategii biznesowej uwzględnia interesy społeczne, ochronę środowiska oraz relacje z różnymi grupami interesariuszy.

„Wszelkie spory i roszczenia wynikające z niniejszej umowy lub pozostające w związku z nią będą na przedsądowym etapie rozwiązywane w drodze mediacji – trwającej nie dłużej niż 30 dni od daty wszczęcia chyba, że strony zgodnie postanowią inaczej – prowadzonej przez stałego mediatora sądowego Janusza Hipolita Gwiazdowskiego. Koszty mediacji, w tym związane z jej wszczęciem, strony ponoszą po połowie albo w całości strona, która w powyższym terminie nie przystąpi do mediacji bądź cofnie zgodę na udział w mediacji”.

W świetle art. 183 6 § 3 kpc wskazanie imiennie osoby mediatora wydaje się pewniejsze aby klauzula zadziałała i mediacja została wszczęta niejako z automatu. Drugie zdanie klauzuli daje możliwość powodowi odzyskania pełnej kwoty wydanej na mediację, w przypadku nie wyrażenia/cofnięcia zgody na mediację przez drugą stronę.

Fundacja Ubi Concordia